RRSO kredytu gotówkowego – od czego zależy

Kredyt gotówkowy to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań. Sięgają po niego osoby, które nie chcą się bankowi tłumaczyć, na co wydadzą pożyczone pieniądze. Atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych sprawiają, że wiele osób zobowiązanie zaciąga bez analizy jego warunków. Może to prowadzić do problemów z późniejszą spłatą. Tymczasem, aby ocenić, ile będzie nas kosztował kredyt gotówkowy, wystarczy tylko sprawdzić RRSO. Co ono oznacza i od czego zależy jego wysokość?

RRSO – co należy o nim wiedzieć?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wskaźnik pomagający pomóc kredytobiorcy na szybkie porównywanie kosztów oferowanych kredytów.  Jest on najbardziej wiarygodną informacją o całkowitym koszcie kredytu gotówkowe, a także każdego innego zobowiązania zaciągniętego w banku czy w firmie pożyczkowej. Należy pamiętać, że to on, a nie wysokość raty, oprocentowanie nominalne czy kwota prowizji powie, jaka jest ostateczna suma do zwrotu.

Jak banki wyliczają Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania?

Poinformowanie klienta o wysokości RRSO jest obowiązkiem. Bank czy parabank informacje o nim musi podać zarówno w umowie kredytowej, jak i komunikacie reklamowym. Na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania wpływa wiele elementów. Wynika to z tego, że wskaźnik ten musi uwzględniać wszystkie koszty ponoszone przez kredytobiorcę. RRSO uzależniane jest więc od odsetek, prowizji, składek ubezpieczeniowych, marży banku, opłat manipulacyjnych itp. Należy jednak pamiętać, że na wysokość RRSO nie wpływają koszty monitów wysyłanych w związku z opóźnieniami w spłacie, opłaty za kartę kredytową czy obsługę konta, odsetki karne naliczane przy opóźnieniach.

RRSO – od czego jeszcze zależy?

RRSO przy kredycie gotówkowym uzależnione jest nie tylko od ponoszonych kosztów, ale i wartości pieniądza w czasie. Oznacza to, że wskaźnik uwzględni, przez jaki okres kredytobiorca może dysponować pożyczoną kwotą. To, dlatego wskaźnik ten przy kredytach o tych samych parametrach, ale różnych okresach spłat jest różna. Zależność jest tu następująca: im krótszy okres spłaty, tym wyższe RRSO. Stąd też przy krótkoterminowych kredytach gotówkowych wskaźnik ten może wynosić nawet kilka tysięcy procent.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala na szybkie i łatwe poznanie i porównanie kosztów poszczególnych kredytów gotówkowych. Odczytanie wskaźnika, który wyrażony jest procentowo, jest bardzo łatwe, nawet dla finansowego laika. Należy pamiętać jednak, że kredytodawca zawsze może zastosować dodatkowe opłaty, które RRSO nie uwzględni – te nakładane mogą być jednak tylko w przypadku braku wywiązywania się klienta z podpisanej umowy. Sprawdź wysokość RRSO w porównywarkach kredytu gotówkowego.