Kredyt celowy – jakie ma zalety

Z kredytów korzystają wszyscy i jest to cecha charakterystyczna nowoczesnej gospodarki globalnej. Kredyty biorą państwa, firmy i konsumenci indywidualni. Dzięki nim można zrealizować duże inwestycje, ale także znacznie mniejsze wydatki. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, najczęściej korzystamy z kredytów celowych. Czym się one charakteryzują?

Co to jest kredyt celowy

W ofercie każdego banku jest kilka rodzajów kredytów. Najpopularniejsze zaciągane przez Polaków kredyty to kredyt:

  • gotówkowy,
  • celowy,
  • konsolidacyjny,
  • hipoteczny.

Kredyt gotówkowy jest w zasadzie kredytem konsumpcyjnym udzielanym przez bank na dowolny cel. Jeśli klient zdecyduje się na zaciągnięcie takiego kredytu  otrzymuje na konto pieniądze do  dyspozycji. Bank nie ingeruje w sposób wydatkowania pieniędzy.

Kredyt celowy bezgotówkowy

Trzy pozostałe kredyty celowe mają formę kredytów bezgotówkowych. Charakteryzują się one tym, że klient nie otrzymuje pieniędzy na swoje konto i nie może nimi swobodnie dysponować. Przy spisywaniu umowy należy podać cel, np. zakup mebli, czy samochodu (sprawdź artykuł kredyt balonowy na samochód) oraz numer konta odbiorcy. Po weryfikacji danych klienta, jego zdolności kredytowej bank udziela kredytu i przesyła pieniądze bezpośrednio na adres odbiorcy – firmy.

Nieco inaczej przebiega procedura w przypadku kredytów konsolidacyjnych, które w zasadzie są kredytami bezgotówkowymi. Kredytobiorca musi dostarczyć do banku wszystkie umowy dotyczące zobowiązań, które chce skonsolidować. Najczęściej polega to na zmniejszeniu rat (dostosowane do zdolności finansowej klienta) i wydłużenia okresu spłacania. Niestety wiąże się to z większymi kosztami obsługi, czyli całkowitym kosztem kredytu, pozwala jednak kredytobiorcy uniknąć windykacji i komornika. Banki dla zachęty często tak konstruują kredyt konsolidacyjny, by została mu kwota gotówkowa do dyspozycji.

Kredyt celowy bezgotówkowy to najbardziej korzystna forma pożyczania pieniędzy od banku, ponieważ wszelkie formalności, które musisz załatwić są ograniczone. Dodatkową zaletą jest niskie oprocentowanie i mała prowizja. Bardzo często oferowana jest opcja zero kosztów. Wynika to z faktu, że koszty przejmuje na siebie sprzedawca, który chce przez to zwiększyć sprzedaż.

Dodaj komentarz