Szukając kredytu warto zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie i inne koszty, ale również rodzaj rat kredytowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest rata równa. Wielu klientów posiadających dobrą zdolność kredytową decyduje się również na raty malejące. Istnieją też inne, specjalne formy rat, takie jak na przykład raty balonowe. Czym się od siebie różnią? Sprawdź!
Aby dowiedzieć się na czym polegają mechanizmy różnych typów rat, konieczne jest zapoznanie się z częściami składowymi raty. Oczywiście każda rata kredytu składa się z dwóch części:
Część kapitałowa – to część kwoty, która została pożyczona przez klienta.
Część odsetkowa – jest to część stanowiąca zarobek banku. Jej wysokość zależy od tego jakie oprocentowanie kredytu proponuje bank. Im jest ono wyższe, tym wyższa jest część odsetkowa i cała rata.
Sprawdź, co może wpływać na całkowity koszt Twojego kredytu gotówkowego.
Spłata kredytu w ratach równych
Jedną z popularniejszych form spłaty zobowiązania jest rata kredytu w wersji równej. Oznacza to, że w przypadku takiej spłaty kwota nie zmienia się przez cały okres kredytowania. W pierwszej kolejności oddajemy bankowi odsetki, a później część kapitałowa. Oznacza to, że pierwsze lata oznaczają płacenie bankowi za sam fakt udzielenia nam kredytu.
Spłata w ratach malejących
Drugą ciekawą opcją spłaty jest rata malejąca. Każdego miesiąca klient spłaca tyle samo kapitału co odsetek. Wiadomo, że z upływem czasu, odsetki będą się zmniejszać z racji tego, że mniejszy jest również kapitał. Pierwsza rata będzie zawsze najwyższa i będzie ona stopniowo maleć. Decydując się na takie rozwiązanie musimy posiadać lepszą zdolność kredytową, by móc spłacić wysokie raty początkowe. Jednak takie rozwiązanie jest o wiele tańsze w porównaniu z ratami równymi. Zobacz więc jak poprawić swoja zdolność kredytową.
Rata balonowa – podstawowe informacje
Istnieją również inne, bardziej niestandardowe formy spłaty zobowiązań kredytowych. Do tej grupy zaliczają się między innymi raty balonowe. Ta forma spłaty polega na tym, że na początku spłacane są wyłącznie odsetki. Dopiero ostatnia rata jest bardzo wysoka, ponieważ obejmuje ona pozostałe odsetki oraz cały pożyczony kapitał. Często rata taka nazywana jest wykupową, ponieważ na końcu klient dokonuje wykupienia przedmiotu umowy (zwykle jest to samochód). Zaletą tego rozwiązania jest konieczność spłacania niskich rat początkowych (dopiero ostatnia jest wysoka), które nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu. Warto dodać, że rata końcowa, balonowa nie jest wliczana do wysokości kredytu więc rozwiązanie to ma korzystny wpływ na zdolność kredytową klienta spłacającego takie zobowiązanie. Więcej o takim rozwiązaniu znajdziesz w artykule Czym jest kredyt balonowy na samochód.
Najnowsze komentarze