Jak zdolność kredytowa wpływa na przyznanie kredytu gotówkowego?

Zdolność kredytowa inaczej nazywana scoringiem kredytowym jest jednym z czynników mających wpływ na przyznanie kredytu czy pożyczki. Banki wnikliwie ją analizują przed udzieleniem finansowego wsparcia. Dlaczego jest ona taka ważna i jak dokładnie zdolność kredytowa wpływa na przyznanie kredytu gotówkowego?

Zdolność kredytowa a kredyt gotówkowy

Scoring kredytowy to ocena w skali punktowej wiarygodności kredytobiorcy w zakresie spłaty zobowiązania. Banki badając zdolność kredytową, oceniają, ile ryzykują, pożyczając pieniądze. Jeśli ocena zdolności kredytowej wypada niekorzystnie, to bank wstrzymuje się z udzieleniem kredytu, bowiem zachodzą poważne obawy, że nie odzyska pieniędzy. Oznacza to, że niska zdolność kredytowa lub jej brak uniemożliwia zaciągnięcie długu w banku. Informacje o naszej zdolności kredytowej jest niezwykle istotna gdy sprawdzamy oferty w porównywarce kredytów bankowych.

Czy bank zawsze bada zdolność kredytową?

Bez względu na to, o jaki kredyt się stara i na jaką kwotę banki zawsze dokonują oceny zdolności kredytowej. Elementy, jakie analizują podczas oceny to: stan cywilny, wykształcenie, status zawodowy, regularność dochodów, historia kredytowa, liczba osób w gospodarstwie domowym, wysokość comiesięcznych zobowiązań finansowych. Każdy bank sam ocenia czy chce podjąć ryzyko i pożyczyć pieniądze. Wstępnie swoją zdolność kredytową może ocenić każda osoba, korzystając z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej. Kalkulatory online pozwalają ustalić, czy ma się szanse na kredyt, jaki chce się uzyskać.

Jak zdolność kredytowa wpływa na kredyt gotówkowy?

Zdolność kredytowa wpływa nie tylko na to, czy kredyt zostanie przyznany, czy nie. Ma ona również wpływ na całkowity koszt zaciągniętego kredytu. Osoby z wysoką zdolnością kredytową mają szersze możliwości negocjacji z bankiem w zakresie obniżenia kosztów kredytu. Mogą więc starać się o to, aby bank zmniejszył wysokość swojej marży, czyli jednej ze składowych oprocentowania pożyczki. Należy pamiętać, że marża to jedna z głównych składowych odsetek i jedyny ich element, który można obniżyć na drodze negocjacji.

Zdolność kredytowa jest bardzo ważna. Warto się z nią zainteresować już na wstępnym etapie myślenia o kredycie bankowym. Jeśli samodzielna weryfikacja zdolności kredytowej w internetowym kalkulatorze przebiegnie niepomyślnie, dobrze jest pomyśleć o podwyższeniu swojego scoringu kredytowego. Pomóc mogą w tym proste zabiegi np. spłata karty kredytowej czy innych pożyczek lub znalezienie dodatkowej osoby do kredytu, która podwyższy comiesięczny dochód. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie swojej sytuacji z doradcą, który podpowie, jakie kroki można podjąć, aby uzyskać kredyt gotówkowy w oczekiwanej wysokości.