Czym jest kredyt balonowy na samochód?

Banki proponują swoim klientom bardzo różne rodzaje kredytów. Do tych, które cieszą się wyjątkowo dużą popularnością należą kredyty na zakup samochodu. Wariantów kredytów samochodowych jest co najmniej kilka. Dzięki temu każda osoba zainteresowana takim kredytem ma możliwość znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do jego potrzeb. Wśród kredytów samochodowych banki proponują także tak zwany kredyt balonowy. Co to za kredyt?

Jakie są cechy charakterystyczne kredytu balonowego?

Kredyt balonowy na samochód to przykład kredytu celowego. Najbardziej charakterystyczną cechą kredytu balonowego jest specyficzna forma jego spłaty. W początkowym okresie spłacania kredyt, kredytobiorca płaci raty w stosunkowo niskiej wysokości. Niskie raty łatwiej jest udźwignąć. Jednak ostatnia rata, którą przyjdzie zapłacić będzie bardzo wysoka. W wielu przypadkach wynosi ona nawet 1/4 wartości samochodu. Jakie są szczegółowe zasady spłacania kredytu balonowego zależą z jednej strony od polityki prowadzonej przez bank, który go udzielił oraz od rodzaju samochodu, który został zakupiony ze środków z kredytu balonowego. Dokładna wysokość rat kredytu jest zależna od oprocentowania kredytu. Na kredyt balonowy decydują się przede wszystkim ci kredytobiorcy, którzy chcą utrzymać wysoką zdolność kredytową. Stąd między innymi wynika popularność tego kredytu wśród klientów działających w Polsce banków.

Decydując się na kredyt sprawdź również na jakie pułapki kredytowe trzeba uważać.

Kredyt balonowy na samochód – dla kogo?

Za środki uzyskane w ramach kredytu balonowego można nabyć tylko pojazdy charakteryzujące się bardzo dobrym stanem technicznym. Należy podkreślić, że zdecydowana większość banków udziela kredytu balonowego jedynie na zakup samochodów z wciąż ważną gwarancją. Formalności związane z jego przyznaniem są ograniczone do minimum. Potencjalny kredytobiorca musi jedynie dostarczyć do oddziału banku aktualne zaświadczenie o osiąganych dochodach oraz posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Najczęściej jest to dowód osobisty. Zaletę kredytu balonowego jest fakt, że jest on dostępny nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla właścicieli średnich i dużych firm. W grupie klientów zainteresowanych kredytem balonowym to właśnie przedsiębiorcy są reprezentowania najliczniej.

Dodaj komentarz