Co wpływa na naszą historię kredytową?

Każdy, kto choć raz starał się o kredyt z banku, wie że decyzja danej instytucji finansowej uzależniona jest od różnych czynników. Jest to nasza przede wszystkim zdolność i historia kredytowa. Czym dokładnie jest nasza historia kredytowa? Jak powstaje i jakie czynniki mają na nią wpływ?

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to nic innego jak lista wszystkich naszych zobowiązań wobec przeróżnych instytucji bankowych. Trafia ona do Biura Informacji Kredytowej. Otóż w instytucji tej dostępne są wszystkie informacje o nas, które zwierają dane na temat naszych spłat oraz zadłużeń. Bank jako kredytodawca może i ma takie prawo, aby na podstawie tych wszystkich danych nas zweryfikować w chwili, kiedy staramy się o kredyt gotówkowy w jego placówce.

Zobacz również Jak zdolność kredytowa wpływa na przyznanie kredytu.

Czynniki wpływające na naszą historię kredytową

Jest kilka głównych czynników, które bank, w którym wystąpiliśmy o kredyt będzie brał pod uwagę w pierwszej kolejności. Wszystkie one jak już wcześniej zostało wspomniane znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej i są dla instytucji finansowych dostępne. Są to z całą pewnością:

  • ilość, a także rodzaj wszystkich pożyczek oraz kredytów, a także kwota, która jest nam potrzebna na ich comiesięczne opłacenie,
  • wszystkie nasze dane z ostatnich 12 miesięcy,
  • dane na temat terminowości spłat wszystkich zobowiązań wobec instytucji finansowych,
  • wszelkie informacje na temat ewentualnego prowadzenia przeciwko nam postępowania egzekucyjnego lub windykacyjnego.

Jakie dane gromadzi BIK

Warto również wspomnieć, że BIK gromadzi nie tylko same negatywne oceny, lecz również i te pozytywne. Wszystkie te informacje składają się na naszą historię kredytową. W ten sposób banki chronią się od powstania tak zwanego ryzyka kredytowego. Natomiast jeżeli w przeszłości sumiennie spłacaliśmy wszystkie swoje raty oraz wszelkie inne zobowiązania, w takim razie jest duża szansa na to, że dana instytucja finansowa rozpatrzy naszą prośbę o kredyt pozytywnie.