Co powinna wiedzieć osoba, która poręcza kredyt?

Nie każdego kredytu banki udzielają bez zabezpieczeń. Zabezpieczenie kredytu ma ochronić banki przed ryzykiem, że klienci nie uregulują swoich zobowiązań. Jedną z form zabezpieczenia kredytu jest poręczenie. To stosunkowo często stosowana forma zabezpieczenia. Osoba, która zdecyduje się poręczyć kredyt powinna wiedzieć o kilku niezwykle ważnych rzeczach.

Czym jest poręczenie?

Decyzja o zostaniu poręczycielem pociąga za sobą skutki prawne. Musimy mieć świadomość, że wyrażając zgodę na zostanie poręczycielem, to my będziemy musieli płacić kolejne raty, jeśli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt. Jest to powód, dla którego decyzję o zostaniu poręczycielem należy bardzo dobrze przemyśleć. W innym wypadku możemy narazić się na poważne kłopoty, z których będzie nam bardzo trudno wyjść.

Komu zgadzamy się poręczać kredyt?

Pytanie, komu poręczamy kredyty może być rozpatrywane z punktu widzenia etyki. Zdecydowanie najczęściej poręczamy je osobom bliskim. Ale nawet wtedy warto sprawdzić, jaką ta osoba ma historię kredytową, czy ma pracę, czy bez opóźnień płaci rachunki, czy swoje dotychczasowe zobowiązania spłacała regularnie. Jeżeli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „tak”, to nie ma przeszkód, abyśmy podpisali stosowną umowę.

Czy ja planują w przyszłości zaciągnięcie kredytu?

Zgoda na poręczenie komuś kredytu oznacza, że nasza zdolność kredytowa zmniejsza się. Jeśli więc planujemy zaciągnięcie kredytu dla samych siebie, to wyrażenie zgody na poręcznie trzeba raz jeszcze przemyśleć. W swoich rozważaniach musimy uwzględnić również fakt, że być może będziemy zmuszeni do spłacania kredytu za osobę, której udzieliliśmy poręczenia. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje to będziemy spłacać dwa kredyty.

Czy udźwignę spłatę kredytu?

Nie możemy zapomnieć, że w sytuacji, kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, to obowiązek jego spłacania spadnie na nas. Zastanówmy się więc jeszcze przed podpisaniem umowy poręczenia, czy będzie nas stać na płacenie rat. Może się okazać, że przekroczy to nasze możliwości finansowe.

Dodaj komentarz