Baza danych BIK – jak sprawdzić swoją historię za darmo?

Baza danych znana jako Biuro Informacji Kredytowej to niezwykle cenne źródło informacji finansowych. Zbierają dane o klientach korzystających z produktów bankowych czy też pożyczek z firmy współpracujące z BIK. Raporty tego biura są bardzo ważnym źródłem informacji dla instytucji bankowych czy też przedsiębiorców. Dzięki temu mogą oni poznać reputację swoich klientów. Mogą również sprawdzić, czy ich historia kredytowa pozwala na współpracę lub przyznanie kredytu.

Dostęp do informacji umieszczanych w bazie danych prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej, mają banki, firmy oraz osoby prywatne, które chcą ocenić kontrahentów lub poznać swoją sytuację i dowiedzieć się czy istnieją jakieś wpisy, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdolność kredytową. Każdy kto chce wiedzieć jak sprawdzić BIK, musi wykonać kilka ważnych czynności.

Potwierdzenie danych osobowych

W zależności od tego jak często składane są wnioski o raportu Biura Informacji Kredytowej, każdy klient może przejrzeć swoje dane za darmo lub za drobną opłatą. Cały proces jest bardzo wygodny i można między innymi załatwić wszystko on-line, ale wcześniej konieczne jest potwierdzenie własnej tożsamości w BIK. Konieczne jest więc podanie danych ze swojego dokumentu tożsamości oraz zrobienie przelewu weryfikacyjnego na konto biura. Dane właściciela konta, z którego zrobiono przelew, muszą być zgodne z danymi wskazanymi w dokumencie tożsamości.

Interesuje Cię raport – sprawdź BIK za darmo

Każdy klient ma ustawowe prawo do sprawdzenia BIKu za darmo raz na 6 miesięcy. Częstsze wnioskowanie o takie informacje wiąże się z koniecznością uiszczenia pewnych dodatkowych opłat. Warto kontrolować własną historię w BIKu za darmo, aby mieć pewność, że sytuacja sprzyja wnioskowaniu o kredyt lub aby dowiedzieć się co należy poprawić. Sprawdź, co dokładnie wpływa na naszą historię kredytową i dlaczego warto ją sprawdzać.

Wnioskowanie o darmowy raport w Biurze Informacji Kredytowej

Wspomniany wyżej darmowy raport można otrzymać składając odpowiedni wniosek. Istnieje kilka sposobów wnioskowania.

  • Złożenie wniosku osobiście w centrum obsługi klientów prowadzonym przez Biuro Informacji Kredytowej,
  • Wniosek można wysłać również do BIKu drogą pocztową,
  • Istnieje możliwość przesłania wniosku do BIK za pośrednictwem wiadomości e-mail, pod warunkiem posiadania podpisu kwalifikowanego,
  • Można również założyć konto na Portalu BIK i za jego pośrednictwem przesłać wniosek.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Biuro Informacji Kredytowej przekaże klientowi potrzebne mu dane. Cała procedura nie jest skomplikowana i nawet początkujący nie będą mieć z nią problemu. A co zrobić by poprawić swoją zdolność kredytową? Sprawdź w tym artykule.